Karolcia - streszczenie w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wieczorem zdarzyła się jeszcze jedna nieprawdopodobna rzecz. Ciotka Agata, trzymając koralik w dłoni, zapragnęła zjeść ciastko z kremem. Nagle w pokoju zaczęło przybywać słodkości, cały zapełnił się wypiekami. Trzeba było szybko kolejnego życzenia – niespodziewanych gości, aby pozbyć się ciastek. Doszło do spotkania ze złą Filomeną, ale na szczęście bohaterce szybko udało się opanować sytuację i uratować niebieskiego przyjaciela.

Następnego dnia Karolcia zapewniła mamie komfortową podróż do pracy – wsiadała jako pierwsza do pustego autobusu. Dziewczynka dała nauczkę chuliganowi na przystanku, a potem podzieliła się tajemnicą koralika z Piotrem. Dzieci spełniły swoje największe marzenie – stały się niewidzialne. Po kilku żartach, zrobionych ciotce Agacie, latający i niewidzialni Piotr i Karolcia wyruszyli w podróż do domu handlowego. Obserwowanie miasta z lotu ptaka było niezapomnianym przeżyciem. Bohaterowie uratowali chłopca wychylającego się niebezpiecznie z okna, rozmawiali z gawronami na temat złej Filomeny, aż w końcu dotarli do celu podróży.

Pobyt w centrum towarowym był pełen niespodzianek. Panował tam ogromny tłok. Najpierw bohaterowie odwiedzili stoisko z butami, gdzie dali nauczkę nieuprzejmej sprzedawczyni. Potem zatrzymali się w części z szalami i zawstydzili nastoletniego złodzieja, by udać się w końcu do działu z zabawkami.

Karolcia zaczęła bawić się jedną z lalek. Niestety, była niewidzialna i wyglądało to tak, jakby zabawka ożyła. Ludzie zaczęli krzyczeć, że także chcą kupić chodzącą lalkę, na koniec zaczęli gonić zabawkę. Ostatnim przystankiem w domu towarowym był kartonowy domek Baby Jagi. Bohaterka postanowiła go „ożywić” i kilka sekund później wraz z Piotrem jadła magiczne gorące pierniki, wyjęte z pieca przez gospodynię i głaskała jej kota.

Ciasteczek było tak dużo, że dzieci zaczęły częstować nimi przystających przy ożywionym domku ludzi. Oczywiście wśród zebranych pojawiła się także Filomena i nie obyło się bez kolejnej walki o koralik. Bitwa zakończyła się ukryciem paciorka przez niewidzialną dziewczynkę w kieszeni płaszcza mamy, która akurat też była w centrum. Czarownicę zabrało wezwane przez ludzi pogotowie (biegała za niewidzialnymi dziećmi, wykrzykując dziwne rzeczy o jakimś koraliku).

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Motyw przemiany w „Karolci”
2  Czas i miejsce akcji „Karolci”
3  Motyw czarów/magii w „Karolci”Komentarze
artykuł / utwór: Karolcia - streszczenie w pigułce    Tagi: