Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Karolcia - opracowanieCzas i miejsce akcji „Karolci”

Egzaminy na studia, matura, korepetycje on-line Czas akcji powieści Marii Kruger „Karolcia” nie został określony precyzyjnie. Wynika to zapewne z faktu, iż gatunkowo książka o niezwykłych przygodach dziewięcioletniej dziewczynki przypomina baśń, a w baśniach czas i miejsce akcji często pozostają nieokreślone.

Otoczenie, w jakim rozgrywają się wydarzenia wskazuje, iż czas akcji był współczesny autorce (przełom lat 50. i 60. XX wieku). Opisane miasto jest pełne autobusów, samochodów, taksówek, w godzinach szczytu jest zakorkowane, a dom handlowy tętni życiem.


więcej

Problematyka „Karolci”

Egzaminy na studia, matura, korepetycje on-line Choć „Karolcia” Marii Kruger to lektura przeznaczona dla uczniów szkoły podstawowej, powraca do niej wielu dorosłych. Dzieje się tak ze względu na uniwersalną problematykę, podejmowaną w niezwykłej opowieści o przygodach posiadaczki magicznego koralika.

Autorka porusza w swoim dziele takie kwestie, jak: dojrzewanie, pomoc innym, przyjaźń, przywiązanie do rodziców. Tematy te, wplecione w niezwykłe przygody niemal dziewięcioletniej dziewczynki, ukazują zmiany, jakim ulega dziecko pod wpływem życiowych doświadczeń.

więcejMotyw przemiany w „Karolci”

Egzaminy na studia, matura, korepetycje on-line Motyw przemiany dominuje w powieści Marii Kruger. Przemianie ulega magiczny niebieski koralik, który traci kolor proporcjonalnie do ilości spełnianych życzeń. Wskutek jego działania, przemiana dotyka także innych bohaterów książki. Tytułowa Karolcia na przykład staje się niewidzialna, potrafi latać, zamienia się w dorosłą kobietę, nie musi jeść nielubianej owsianki, która znika z talerza. Podobne zmiany czytelnik obserwuje u innych bohaterów (na głowie ciotki agaty pojawia się kapelusz, chore dzieci ze szpitala mamy Karolci zdrowieją, kamienne lw...

więcejMotyw podróży w „Karolci”

Egzaminy na studia, matura, korepetycje on-line Motyw podróży, podobnie jak przemiany, pojawia się w powieści Marii Krüger bardzo często. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, iż organizuje on akcję.

Podróż w książce interpretowana jest szerzej, niż dosłownie. Choć bohaterowie przemieszczają się z jednego miejsca w drugie (dom Karolci – centrum handlowe – Ratusz - ZOO), to także czynią to w sensie metaforycznym, czyli dojrzewają, poznają siebie dzięki nowym doświadczeniom.

Każda podróż bohaterów pociąga za sobą nieprawdopodobne wydarzenia. Gdy udają się do do...

więcejMotyw czarów/magii w „Karolci”

Egzaminy na studia, matura, korepetycje on-line W powieści Marii Krüger „Karolcia” pojawia się element czarów i magii, który organizuje całą akcję. Moment odnalezienia w starym mieszkaniu niebieskiego koralika przez tytułową bohaterkę daję początek nieprawdopodobnym wydarzeniom, takim jak podróż latającą taksówką, stanie się niewidzialnym czy ożywienie zabawkowego domku Baby Jagi.

Dzięki przyjaźni z paciorkiem dziewczynka dojrzewa, na koniec – gdy zostaje jej już tylko jedno życzenie – nie prosi o wymarzoną lalkę, lecz o spełnienie marzeń mieszkańców swoje...

więcejMotyw czarownicy/wiedźmy w „Karolci”

Egzaminy na studia, matura, korepetycje on-line W powieści Marii Krüger „Karolcia” pojawia się motyw wiedźmy Filomeny, która symbolizuje wszystkie złe cechy czarownic, znane z kultury i literatury. Na charakter bohaterki wpływa jej wygląd – stale rozczochrane włosy, spiczasty nos, długie, rozczapierzone palce. Filomena jest podstępna i okrutna. Od wielu lat próbuje wejść w posiadanie niebieskiego koralika, znali ją już w dzieciństwie taksówkarz czy kamienne lwy. Każdy boi się nawet pomyśleć, co zaplanowała, jeśli w końcu uda się jej zostać właścicielką paciorka.

...

więcejMotyw arkadii w „Karolci”

Egzaminy na studia, matura, korepetycje on-line Motyw arkadii nie jest może dominujący w opowieści Marii Krüger „Karolcia”, lecz pojawia się na końcu książki bardzo wyraźnie, zapadając w pamięć na długo po odłożeniu lektury. Bohaterka wprowadza ten motyw poprzez wypowiedzenie ostatniego życzenia do niebieskiego koralika – spełnienie po jednym życzeniu każdego z mieszkańców ulicy Kwiatowej.

Gdy dziewczynka wypowiada pragnienie – zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Wszyscy ludzie stają się radośni, zaś nazwa ulicy zostaje zamieniona na Szczęśliwy Zaułek....

więcejMotyw przyjaźni w „Karolci”

Egzaminy na studia, matura, korepetycje on-line Motyw przyjaźni dotyczy w powieści przede wszystkim dwójki głównych bohaterów: Karolci i Piotra. Połączeni przez niezwykłą moc koralika, przeżyli wspólnie wiele szalonych przygód, zacieśniając swoją więź. Przez cały czas, nawet jeśli mieli odmienne zdania, bronili się wzajemnie przed czarownicą Filomeną i strzegli paciorek. Wspólne dokonują rzeczy niezwykłej – sprawiają radość wszystkim mieszkańcom swojej ulicy, rezygnując ze spełnienia swoich materialnych marzeń (Karolcia pragnęła mieć lalkę).

Dzięki przyjaźni zarówno tytułowa bohat...

więcejKarolcia - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura i Przewodnik po Olsztynie z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies