Czas i miejsce akcji „Karolci” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Czas akcji powieści Marii Kruger „Karolcia” nie został określony precyzyjnie. Wynika to zapewne z faktu, iż gatunkowo książka o niezwykłych przygodach dziewięcioletniej dziewczynki przypomina baśń, a w baśniach czas i miejsce akcji często pozostają nieokreślone.

Otoczenie, w jakim rozgrywają się wydarzenia wskazuje, iż czas akcji był współczesny autorce (przełom lat 50. i 60. XX wieku). Opisane miasto jest pełne autobusów, samochodów, taksówek, w godzinach szczytu jest zakorkowane, a dom handlowy tętni życiem.

O ile z określeniem czasu w powieści są ogromne problemy (został on wyznaczony poprzez pojawienie się oraz zniknięcie w trawie niebieskiego koralika), tak miejsca akcji są bardziej doprecyzowane. Wydarzenia rozgrywają się przede wszystkim na ulicy Kwiatowej (nazwanej później Szczęśliwym Zaułkiem), gdzie w jednym z licznych bloków położone jest nowe mieszkanie rodziny Karolci oraz ogród, o który dzielnie walczyła.

Kolejnym miejscem jest dom towarowy, do którego dwa razy udaje się bohaterka. Za pierwszym razem Karolcia jedzie tam zaczarowaną taksówką i pierwszy raz spotyka złą czarownicę Filomenę, zaś za drugim udaje się wraz z Piotrem jako niewidzialne dzieci.

Prócz ulicy Kwiatowej i domu towarowego w powieści pojawiają się również Ratusz (siedziba Prezydenta Miasta, gdzie bohaterowie udają się po pomoc w uratowaniu ogrodu) oraz ZOO (miejsce przetransportowania pojmanych lwów oraz nowy dom „dziwnego zwieża”).


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Karolcia - streszczenie szczegółowe
2  Motyw podróży w „Karolci”
3  Motyw przyjaźni w „Karolci”Komentarze: Czas i miejsce akcji „Karolci”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: