Problematyka „Karolci” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Choć „Karolcia” Marii Kruger to lektura przeznaczona dla uczniów szkoły podstawowej, powraca do niej wielu dorosłych. Dzieje się tak ze względu na uniwersalną problematykę, podejmowaną w niezwykłej opowieści o przygodach posiadaczki magicznego koralika.

Autorka porusza w swoim dziele takie kwestie, jak: dojrzewanie, pomoc innym, przyjaźń, przywiązanie do rodziców. Tematy te, wplecione w niezwykłe przygody niemal dziewięcioletniej dziewczynki, ukazują zmiany, jakim ulega dziecko pod wpływem życiowych doświadczeń.

Przed znalezienie koralika Karolcia żyła jak jej koleżanki. Uwielbiała bawić się lalkami, pielęgnowała najstarszą z nich (Ewelinkę), marząc ciągle o pięknej zabawce ze sklepu, cieszyła się perspektywą przeprowadzki do większego mieszkania, uwielbiała spędzać dnie ze swoją ciotką Agatą.

Gdy znalazła uwięziony w szparze podłogi paciorek, rozpoczął się dla niej etap niezwykłych przygód, niewidzialności i latania, trwającej kilka sekund fizycznej metamorfozy z dziecka w dorosłą kobietę. Przede wszystkim jednak czas spędzony razem z koralikiem pokazał Karolci, że najwięcej szczęścia sprawia ludziom radość innych. Sztuki czerpania z tego własnej przyjemności nauczył ją właśnie koralik.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Karolcia - streszczenie w pigułce
2  Motyw arkadii w „Karolci”
3  Motyw przemiany w „Karolci”Komentarze: Problematyka „Karolci”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: