Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Czas i miejsce akcji „Karolci”

Czas akcji powieści Marii Kruger „Karolcia” nie został określony precyzyjnie. Wynika to zapewne z faktu, iż gatunkowo książka o niezwykłych przygodach dziewięcioletniej dziewczynki przypomina baśń, a w baśniach czas i miejsce akcji często pozostają nieokreślone.

Otoczenie, w jakim rozgrywają się wydarzenia wskazuje, iż czas akcji był współczesny autorce (przełom lat 50. i 60. XX wieku). Opisane miasto jest pełne... więcejProblematyka „Karolci”

Choć „Karolcia” Marii Kruger to lektura przeznaczona dla uczniów szkoły podstawowej, powraca do niej wielu dorosłych. Dzieje się tak ze względu na uniwersalną problematykę, podejmowaną w niezwykłej opowieści o przygodach posiadaczki magicznego koralika.

Autorka porusza w swoim dziele takie kwestie, jak: dojrzewanie, pomoc innym, przyjaźń, przywiązanie do rodziców. Tematy te, wplecione w niezwykłe przygody niemal dziewięcioletniej... więcejMotyw przemiany w „Karolci”

Motyw przemiany dominuje w powieści Marii Kruger. Przemianie ulega magiczny niebieski koralik, który traci kolor proporcjonalnie do ilości spełnianych życzeń. Wskutek jego działania, przemiana dotyka także innych bohaterów książki. Tytułowa Karolcia na przykład staje się niewidzialna, potrafi latać, zamienia się w dorosłą kobietę, nie musi jeść nielubianej owsianki, która znika z talerza. Podobne zmiany czytelnik obserwuje u innych... więcejMotyw podróży w „Karolci”

Motyw podróży, podobnie jak przemiany, pojawia się w powieści Marii Krüger bardzo często. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, iż organizuje on akcję.

Podróż w książce interpretowana jest szerzej, niż dosłownie. Choć bohaterowie przemieszczają się z jednego miejsca w drugie (dom Karolci – centrum handlowe – Ratusz - ZOO), to także czynią to w sensie metaforycznym, czyli dojrzewają, poznają siebie dzięki nowym doświadczeniom.... więcejMotyw czarów/magii w „Karolci”

W powieści Marii Krüger „Karolcia” pojawia się element czarów i magii, który organizuje całą akcję. Moment odnalezienia w starym mieszkaniu niebieskiego koralika przez tytułową bohaterkę daję początek nieprawdopodobnym wydarzeniom, takim jak podróż latającą taksówką, stanie się niewidzialnym czy ożywienie zabawkowego domku Baby Jagi.

Dzięki przyjaźni z paciorkiem dziewczynka dojrzewa, na koniec – gdy zostaje... więcejMotyw czarownicy/wiedźmy w „Karolci”

W powieści Marii Krüger „Karolcia” pojawia się motyw wiedźmy Filomeny, która symbolizuje wszystkie złe cechy czarownic, znane z kultury i literatury. Na charakter bohaterki wpływa jej wygląd – stale rozczochrane włosy, spiczasty nos, długie, rozczapierzone palce. Filomena jest podstępna i okrutna. Od wielu lat próbuje wejść w posiadanie niebieskiego koralika, znali ją już w dzieciństwie taksówkarz czy kamienne lwy.... więcejMotyw arkadii w „Karolci”

Motyw arkadii nie jest może dominujący w opowieści Marii Krüger „Karolcia”, lecz pojawia się na końcu książki bardzo wyraźnie, zapadając w pamięć na długo po odłożeniu lektury. Bohaterka wprowadza ten motyw poprzez wypowiedzenie ostatniego życzenia do niebieskiego koralika – spełnienie po jednym życzeniu każdego z mieszkańców ulicy Kwiatowej.

Gdy dziewczynka wypowiada pragnienie – zaczynają dziać się dziwne... więcejMotyw przyjaźni w „Karolci”

Motyw przyjaźni dotyczy w powieści przede wszystkim dwójki głównych bohaterów: Karolci i Piotra. Połączeni przez niezwykłą moc koralika, przeżyli wspólnie wiele szalonych przygód, zacieśniając swoją więź. Przez cały czas, nawet jeśli mieli odmienne zdania, bronili się wzajemnie przed czarownicą Filomeną i strzegli paciorek. Wspólne dokonują rzeczy niezwykłej – sprawiają radość wszystkim mieszkańcom swojej ulicy, rezygnując... więcej